Problem szybkiego jedzenia

Pies wydaje się być smakoszem, ale niekoniecznie koneserem. Kiedy karma pachnie i smakuje dobrze, znika z miski w mgnieniu oka. Taki rodzaj pochłaniania jedzenia jest niestety bardzo szkodliwy dla naszego pupila i może stanowić nawet zagrożenie dla jego życia. Warto więc podjąć działania, by ten stan zmienić.

Dlaczeo Twój pies szybko je ?

Niektóre psy jedzą powoli, inne unikają żucia i pochłaniają wszystko. Zwierzęta są bardzo różne w tej kwestii, a żadna rasa nie jest szczególnie pretendowana. Psy wszystkich ras pożerają pokarm tak szybko, jak jest to możliwe – nawykowo. Taka jest ich natura. W szczególności nabywają tej skłonności, gdy w miocie jest wiele szczeniaków i te muszą rywalizować o pokarm. W przyszłości powoduje to problemy z układem pokarmowym, ponieważ psy nie żują wystarczająco, przez co przeciążają żołądek. Ale dlaczego tak się dzieje ?

Nuda jako czynnik ryzyka

Zwierzęta trzymane w hodowli często reagują w podobny sposób, jak psy stróżujące. Brak bodźców zewnętrznych oraz zajęć w ciągu dnia powodują, że jedzenie staje się absolutną atrakcją dnia. Takie zachowania, w których pożywienie znika z miski w błyskawicznym tempie można często zauważyć, również w schroniskach dla zwierząt. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do tego zachowania, co niejednokrotnie w przyszłości staje się problemem nie do opanowania, pomimo zmiany trybu życia psiaka.

Rywalizacja między psami

Inne psy również stają się czynnikiem ryzyka – w końcu ktoś inny może zjeść pyszne jedzenie! Nawet u szczeniąt istnieje juz konkurencyjne myślenie, które można łatwo porównać do małych wilczych szczeniąt. Tylko najsilniejsi przeżyją, a silny będzie ten, kto dużo zje. Kiedy szczenięta jedzą z jednej miski lub prosto od matki, rywalizują w ten sposób o jedzenie, co powoduje na przyszłość kształtowanie zachowania jakim jest szybkie jedzenie. Taką samą sytuację mamy, kiedy postawimy dwóm psom miski w niedalekiej odległości. One również będą rywalizować o to, kto zje szybciej i będzie mógł zajrzeć jeszcze do miski sąsiada. Nie ma znaczenia, że wystarczy dla wszystkich. Podobnie jak wilk, psy niekoniecznie jedzą do sytości, ale raczej tak długo, jak długo pozostaje jeszcze coś do zjedzenia.

Szybkie jedzenie a zdrowie

Oczywistym jest, że szybkie jedzenie nie może być zdrowe, a skutki zdrowotne zależą również od tego, jak szybko pies zjada. Najważniejszym problemem psów szybko jedzących jest brak wystarczającego przeżuwania – zadania, w którym główną rolę pełnią zęby. Podobnie jak u ludzi, zęby i ślina rozdrabniają jedzenie tak, by żołądek ostatecznie mógł je strawić. W przypadku jedzeniowych sprinterów ich zęby nie wykonują żadnej pracy z powodu ciągłego zapętlenia w postaci nawyku szybkiego jedzenia.W konsekwencji zęby oraz mięśnie szczęki, które nie są wystarczająco wykorzystywane,  szybciej rozluźniają się, co może być problemem u starszych psów, bowiem gryzienie służy również ścieraniu kamienia nazębnego oraz jest elementem czyszczenia zębów. Dodatkowo podczas pośpiechu, towarzyszącemu jedzeniu, do układu pokarmowego dostaje się dużo powietrza, które samo w sobie może powodować bolesne kolki i wzdęcia. Również psy, które szybko jedzą częściej mają nadwagę, ponieważ uczucie sytości przychodzi z opóźnieniem.  Samo zapętlenie, jakim jest szybkie jedzenie, może z jednej strony powodować niegroźne wzdęcia, ale z drugiej bardzo niebezpieczny skręt żołądka, zwłaszcza, gdy bezpośrednio po jedzeniu pies podejmuje aktywność. Z tego powodu warto karmić psa zawsze po spacerze, nigdy przed.

Zapobiegaj zapętleniu, jakim jest szybkie jedzenie

Poniższe wskazówki mogą pomóc: 

– Pies potrzebuje spokojnego miejsca do jedzenia, w którym nie będą mu przeszkadzać ludzie ani inne zwierzęta. Jeśli w domu są dwa psy lub więcej, to podczas jedzenia nie powinny one stać blisko siebie

– W hodowli każdy szczeniak powinien mieć własną miskę tak, by nie utrwalać myślenia konkurencyjnego

– Zakup specjalnej miski do karmienia – dog Maze Buster firmy Kruuse, która zaprojektowana została w celu zapobiegania szybkiemu jedzeniu. Przypomina ona labirynt, przez który pies musi przesunąć nosem lub językiem pokarm, tak by móc go zjeść. Dostępne na rynku miski z kolcami czy wypustkami nie do końca spełnią swoje zadanie, ponieważ nie będą stanowiły przeszkody do wyciagnięcia z nich smakołyku

Tutaj → znajdziesz miskę Dog Maze Buster dla mniejszych ras < 10 kg oraz dla większych ras > 10 kg. Na dobór miski wpływa rozmiar i długość pyska.
A Tutaj → możesz zobaczyć jak działa miska Dog Maze Buster. 

– Na rynku dostępne są różne zabawki do ukrywania mokrej i suchej żywności, dzięki którym pies musi podjąć wysiłek, by wydostać smakołyk, łącząc tym samym , jedzenie z zabawą, co jest dobre na nudę!

– Ważne jest również, aby pies był odpowiednio stymulowany i nie był znudzony. Jeśli wracasz do domu popołudniami to powinieneś poświęcić czas na spacer lub zabawę tak, by karmienie nie było najważniejszym wydarzeniem dnia

– I na końcu jeszcze jedno „magiczne słowo”, które każdy właściciel powinien wziąć sobie do serca – konsekwencja. Bez względu na to, jak głośno Twoje zwierzę prosi lub szczeka czas na posiłek powinien być uregulowany.