IBD/IGOR

Powtarzające się problemy z jelitami / przewodem pokarmowym … IBD/IGOR

(…) nawet z kamieni, które leżą na drodze

można budować piękne rzeczy (…)

w wolnym tłumacz. według J.W.V Goethe

        Wieloletnie badania  nad przewlekłym zapaleniem jelit u psów w praktyce i klinice weterynaryjnej doprowadziły do ​​obecnego składu naszych karm IBDerma-Hyposens, która jest idealną i kompletną karmą dla psów z problemami żołądkowo-jelitowymi i skórnymi. Dotyczy to w szczególności podejrzewanego / udowodnionego IBD (z ang. inflammatory bowel disease) nieswoistego zapalenia jelit u psów) i / lub IGOR  (z ang. inflammatory gastro-oesophageal reflux) refluksu żołądkowo-przełykowego. W przypadku naszych karm  perspektywa zmienia się z diagnostyki zorientowanej na problem (czasami bardzo złożony), na jego na rozwiązanie poprzez kontrolę choroby.

          Coraz częściej stosowanie licznych środków medycznych powoduje niewytłumaczalne przypadki przewlekłego zapalenia jelit psa, jak i wciąż nierozpoznany IBD, którego gwałtowny wzrost możemy obserwować  w ciągu  ostatnich lat. Satysfakcjonujące wyniki na tym polu możemy zaobserwować stosując naszą karmę IBDerma-Hyposens.

W wielu przypadkach można osiągnąć długotrwałą remisję choroby w bardzo dobrym ogólnym zdrowiu, właśnie dzięki IBDerma-Hyposens, który do tej pory był całkowicie nieuleczalny z przewlekłą nawracającą biegunką.

          Leki używane do leczenia tego schorzenia (kortykosteroidy, antybiotyki, tj.  sulfasalazyna, cyklosporyna A czy azatiopryna) zwykle oprócz zmniejszeniu objawów powodują niestety również działania niepożądane. Dzięki naszym karmom  oraz zdrowym przekąskom minimalizujemy lub w ogóle unikamy objawów, które powoduje IBD. Unikamy w ten sposób, w miarę możliwości ingerowania we wrażliwy „dobry” mikrobiom, który odpowiada również za dobre samopoczucie psychiczne psa.

  Czy znasz najczęstsze objawy IBD?

  • częste przelewanie/bulgotanie w jelitach
  • zwiększona częstotliwość oddawania kału
  • pojawiająca się krew w kale lub wręcz krwiste odchody
  • stolce pokryte śluzem
  • częste biegunki
  • częste mlaskanie, lizanie np. dywanów
  • zgaga/refluks

  Objawy IBD są najczęściej bardzo indywidualne i nie zawierają całego spektrum  możliwości jednocześnie.

               Przypadki IBD znajdziemy wsród wszystkich psów, niezależnie od rasy. Preferencje do występowania tej choroby zostały opracowane na podstawie naszych wieloletnich badań opartych o ponad 6 tys. przypadków i podzielone na 3 grupy:

   Psy pozbawione możliwości pracy, np. Golden Retriever, Owczarek australijski, Border Collie, West Highland Terrier, Jack Russel Terrier…

   Psy, będące bardzo blisko ludzi — miniaturowe, jak np. Chihuahua, Maltańczyk, Hawańczyk, Bichon Frisé, Buldog francuski, mops i ich hybrydy

   Psy straumatyzowane w okresie szczenięcym (separacja, porzucenie, oczekiwanie na właściciela), zwłaszcza w krajach Europy Południowej

               Objawy sporadycznie pojawiają się już w młodości, najczęściej uznawane są za incydentalne i nie wzbudzają podejrzeń lekarza weterynarii. Jako terapię w leczeniu IBD stosuje się leczenie objawowe (antybiotyki / kortyzon), które niestety zapewniają jedynie tymczasową poprawę. Objawy nasilają się wraz z wiekiem psa, zarówno pod względem intensywności, jak i częstotliwości.

               Należy wziąć pod uwagę, że liczne niedobry witamin, stres u psa, zachwianie równowagi flory jelitowej, rozregulowanie układu odpornościowego lub alergeny pokarmowe również wywołują nawracające stany zapalne jelit.

               Poniżej, w skrócie przedstawiamy charakterystykę psa chorującego na stany zapalne związane z jelitem grubym i cienkim, która powstała w trakcie naszych wieloletnich doświadczeń. Dokładną diagnozę i przypisanie objawów do choroby pozostawiamy  jednak zawsze w gestii lekarza weterynarii.

  JELITO GRUBE  jako SŁABY PUNKT  — KLASYCZNE IBD

  A.

  • Dobre samopoczucie, zwykle bez występowania gorączki
  • Stolec uformowany ale podzielony na kilka części (w formie małych kiełbasek)
  • Ogólny rosnący niepokój u psa, a czasem także przerażenie i nieuzasadniona agresja (jako objawy psychosomatyczne)
  • Nieśmiałość/strachliwość
  • Fobie
  • Zauważalnie przelewanie/bulgotanie w jelitach
  • Bolesny brzuch u psa
  • Częste oddawanie kału (od 3 do 10 razy dziennie)
  • Gwałtowne oddawanie stolca bez dużej objętości, nasilające się w nocy
  • W większości czasu objętościowo małe ilości kału
  • Przeważnie kał pokryty śluzem, czasami także (lekko) krwawe, biegunki
  • Narastające z biegiem lat i nasilające się rzuty choroby
  • Leczenie pojawiającej się biegunki (klasyczne) jest mało skuteczne
  • Krótkotrwała pozytywna reakcja na dożylne podanie kortyzonu
  • Podwyższone stężenie CRP (tzw. białko ostrej fazy), obniżony kwas foliowy oraz
  • Często umiarkowanie podwyższone stężenie lipazy oraz enzymów wątrobowych z powodu niedrożności przewodów żółciowych.

  Kał w IBD: krwawy śluz w kale (po lewej), niepozorny kał (po prawej)

  Jelito grube w obrazie endoskopowym

   

  po prawej: widoczne złuszczanie się żółtej błony śluzowej, dającej śluz w kale

  poniżej: widoczne krwawe jezioro śluzowe

  powyżej: widoczne duże stany zapalne — grudki limfatyczne (kępki Peyera, które znajdują się w błonie śluzowej jelita cienkiego) 

  ŚRODEK CIĘŻKOŚCI — JELITO CIENKIE — REFLUKS ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWY (IGOR)

  B.

  • Refluks — zwracanie wodnistych/śluzowatych, częściowo kwaśnych, żółtawo-zielonkawych treści żołądka często w nocy
  • Odgłosy przelewania /bulgotania w jelitach, szczególnie w trakcie spoczynku lub w nocy
  • Mlaskanie, ślinienie się, odbijanie
  • Przyjmowana przez psa pozycja modlitwy z powodu niespecyficznego bólu w górnej części brzucha, związanego np. z możliwym wystąpieniem zapalenia trzustki
  • Problemy z porannym trawieniem — nagłe lizanie dywanu
  • niepokój, przerażenie, niestabilność emocjonalna
  • Defekacja nie wzbudzająca podejrzliwości
  • Ogólnie rosnący niepokój lub przerażenie (czynnik psychosomatyczny)
  • Nieśmiałość
  • Fobie
  • Pojawiająca się i rosnąca agresja
  • Wyniki CRP (tzw. białko ostrej fazy) w normie, z wyjątkiem często występujących form mieszanych z klasycznym IBD; diagnostyka laboratoryjna często niepozorna
  • Sporadyczne podejrzenie zapalenia trzustki, ze względu na podniesione wartości enzymów trzustkowych
  • Obraz przełyku w badaniu gastroskopem niespecyficzny, możliwy istniejący wrzód lub stan zapalny

  STANDARDOWA TERAPIA W IBD

  Cały czas istnieje pilna potrzeba dalszych badań nad patogenezą tej znacznie rosnącej choroby u psów w celu wprowadzenia nowych możliwości terapeutycznych.

  Standardowa  terapia IBD związana z zapaleniem jelita grubego

           Obecnie standardowa terapia IBD związana z zapaleniem jelita grubego obejmuje: badania odbytnicy i w razie potrzeby endoskopowe wykluczenie nowotworu, wykluczenia zakażenia Giardią i innymi pasożytami (badanie kału ELISA). Następnie krótkotrwałe dożylne podawanie kortykosteroidów (np. Deksametazon), przy jednoczesnym podawaniu sulfasalazyny (3 x 8 mg / kg żywej wagi psa/ dzień) przez co najmniej 6 tygodni (ale zwykle w mniejszych dawkach ciągłych) w celu regulacji patofizjologicznej serii limfocytowych komórek jelitowych (MALT = tkanka limfatyczna związana z błoną śluzową). Zdarza się, że w wyjątkowo trudnych przypadkach terapia lekami (kortykosteroidami oraz sulfasalazyną) trwa przez całe życia psa równolegle z dietą IBDerma-Hyposens, która ma na celu podniesienie jakości jego życia. Tylko w wyjątkowych przypadkach niezbędne jest przeszczepienie kału po kilku dniach postu.

            W terapii IBD niezwykle ważna jest dieta, dlatego właśnie powstała nasza karma IBDerma-Hyposens oraz nasze zdrowe przekąski jako „jedyna” kompletna żywność. Pamiętaj, aby zawsze zapewnić psu dostęp do świeżej wody. Naszą karmę można podawać samodzielnie, z  porcją świeżych (np. kapustą kiszoną) lub gotowanych na parze warzyw oraz porcją dodatkowego białka (w postaci np. koziny, koniny czy żwaczy wołowych).

            Gwarantujemy, że nasze karmy nie zawierają innych węglowodanów, niż te zadeklarowane w składzie. Przy tego typu schorzeniu jakim jest IBD nie należy podawać psu: zbóż, wędlin, które mogą zawierać gluten; otrębów; makaronów; ziemniaków oraz niewiadomego pochodzenia oraz sztucznie konserwowanych smakołyków.

  Obowiązkowo dieta nie powinna zawierać innych źródeł węglowodanów: zbóż, otrębów, makaronów, ziemniaków, mokrej karmy z mięsem kiełbasianym,  kiełbasy (produkty wędliniarskie mogą zawierać ukryte części ziaren w mięsie kiełbasianym).

  Standardowa terapia IBD związana z zapaleniem jelita cienkiego oraz refluksem żołądkowo-przełykowym (IGOR)

  W przeciwieństwie do klasycznego IBD, IGOR jest o wiele trudniejszy w leczeniu i wymaga indywidualnego podejścia.

               Zgodnie z naszym doświadczeniem leczenie weterynaryjne w tym przypadku koncentruje się na częstych dziennych dawkach pokarmu (4-5x) IBDerma-Hyposens uzupełnionych kozą Wilde Willow Goat oraz naszym suplementem IGOReflux Intense jako uzupełnienie diety. W indywidualnych przypadkach można dodać do kuracji Lupo-tryptofan oraz włączyć do diety psa świeżą kapustę kiszoną w ilości do 1% żywej wagi  psa na  dzień oraz podawanie dojrzałego sera typu Limburger w celu uzyskania pozytywnego wpływu na mikroflorę jelit. Dobre efekty zagwarantuje nam właśnie odpowiednia dieta, ale równie ważna jest stała współpraca z naszym lekarzem weterynarii.

   Nasze doświadczenia z lekami z grupy blokerów receptora H2 w dłuższej perspektywie pokazują, że nie rozwiązują one problemu.

            Przy refluksie żołądkowo-przełykowym u psa odradza się podawania produktów, mogących prowokować do żucia, ponieważ nasilają one wydzielanie kwasu żołądkowego.

  Dodatkowo podwyższony poziom CRP – białka reaktywnego (> 5 μg / ml surowicy) wraz z typową historią, praktycznie dowodzi klasycznego IBD. Przy czystym IGOR wartość CRP zwykle nie wzrasta. Zatem, jeśli zauważysz którykolwiek z ww. objawów u swojego psa, radzimy skonsultować się z lekarzem weterynarii i spróbować zmiany diety. Przypadki IBD (choroby zapalnej jelit), ale także IGOR które jak wykazano, gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, dostarczyły nam jednocześnie  pozytywnych i optymistycznych wyników ze stosowaniem naszej receptury IBDerma-Hyposens. Często, przy tym przewlekłym schorzeniu dzięki IBDerma-Hyposens można osiągnąć trwałą remisję i bardzo dobry stan ogólny psa, a leki które zwykle powodują działania niepożądane (np. kortykosteroidy, antybiotyki, tj. metronidazol, cyklosporyna A, azatiopryna itp.) ograniczyć do minimum. Wielu pacjentów z czasem też wypracowuje swoje własne schematy leczenia w oparciu o dietę i nasze produkty, ograniczając przy tym lub usuwając trwale objawy IBD/IGOR.